(Download) "Biblia Ekumeniczna" by Towarzystwo Biblijne w Polsce (TB) " Book PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Biblia Ekumeniczna
- Author : Towarzystwo Biblijne w Polsce (TB)
- Release Date : January 30, 2020
- Genre: Religion & Spirituality,Books,
- Pages : * pages
- Size : 16920 KB
Description
Biblia Ekumeniczna to owoc ponad dwudziestoletniej pracy biblist贸w i j臋zykoznawc贸w z jedenastu Ko艣cio艂贸w dzia艂aj膮cych w Polsce. Ide膮 przewodni膮 tego t艂umaczenia Pisma 艢wi臋tego jest osi膮gni臋cie przez wszystkie Ko艣cio艂y chrze艣cija艅skie w Polsce, partycypuj膮ce w tym dziele, wsp贸lnego i zaakceptowanego tekstu biblijnego w j臋zyku polskim, jednocze艣nie wiernego tre艣ci orygina艂贸w.
Przek艂ad ten cechuje pi臋kna polszczyzna – wolna od archaizm贸w i zrozumia艂a dla wsp贸艂czesnego Czytelnika.
Niniejsze wydanie zawiera ksi臋gi deuterokanoniczne, kt贸re przez Ko艣cio艂y katolickie i prawos艂awne s膮 uznawane za natchnione, na r贸wni z ksi臋gami protokanonicznymi. Ksi臋gi te umieszczone zosta艂y pomi臋dzy Starym a Nowym Testamentem, zgodnie z „Wytycznymi do wsp贸艂pracy mi臋dzywyznaniowej w t艂umaczeniu Biblii”, opracowanymi przez Papiesk膮 Rad臋 ds. Popierania Jedno艣ci Chrze艣cijan i Zjednoczone Towarzystwa Biblijne.
Poszczeg贸lne ksi臋gi zosta艂y poprzedzone wst臋pami zawieraj膮cymi informacj臋 o ich autorach, adresatach oraz 艣rodowisku historycznym. W przypisach, opr贸cz odno艣nik贸w do tekst贸w paralelnych, zamieszczono informacje o charakterze tekstologicznym, filologicznym, geograficznym, historycznym oraz kulturowym.
Wydanie elektroniczne wyr贸偶nia si臋 wygodn膮 i intuicyjn膮 nawigacj膮, a wszystkie przypisy (kt贸rych jest ponad 30 tysi臋cy) oraz odno艣niki do miejsc paralelnych (ponad 50 tysi臋cy) maj膮 form臋 aktywnych link贸w, co czyni z ebooka wyj膮tkowe narz臋dzie do studiowania S艂owa Bo偶ego.
Biblia Ekumeniczna jest wsp贸lnym dzie艂em jedenastu polskich Ko艣cio艂贸w chrze艣cija艅skich: Ko艣cio艂a Adwentyst贸w Dnia Si贸dmego, Ko艣cio艂a Chrystusowego, Ko艣cio艂a Chrze艣cijan Baptyst贸w, Ko艣cio艂a Ewangelicko-Augsburskiego, Ko艣cio艂a Ewangelicko-Metodystycznego, Ko艣cio艂a Ewangelicko-Reformowanego, Ko艣cio艂a Polskokatolickiego, Ko艣cio艂a Rzymskokatolickiego, Ko艣cio艂a Starokatolickiego Mariawit贸w, Ko艣cio艂a Zielono艣wi膮tkowego i Polskiego Autokefalicznego Ko艣cio艂a Prawos艂awnego. Inicjatorem, realizatorem i wydawc膮 tego przek艂adu jest Towarzystwo Biblijne w Polsce, kt贸re od 1995 roku patronowa艂o temu gigantycznemu wysi艂kowi, troszcz膮c si臋 o odpowiedni dob贸r wykwalifikowanych t艂umaczy i cz艂onk贸w komisji redakcyjnych, odzwierciedlaj膮cy mi臋dzywyznaniowy charakter tego przedsi臋wzi臋cia.
ZE WST臉PU DO BIBLII EKUMENICZNEJ
Ciesz臋 si臋 ogromnie z tego, i偶 pierwsze ca艂o艣ciowe, jednotomowe wydanie Biblii Ekumenicznej dosz艂o do skutku. Dzi臋kuj臋 jak najserdeczniej wszystkim, kt贸rzy brali udzia艂 w procesie t艂umaczenia i redagowania tego tomu. W tym wieloletnim projekcie uczestniczyli przedstawiciele jedenastu Ko艣cio艂贸w, kt贸re 偶yj膮 w Polsce, w tym tak偶e Ko艣cio艂a Rzymskokatolickiego. Polskoj臋zyczny czytelnik otrzymuje wreszcie jednolity tekst, na kt贸ry zgadzaj膮 si臋 te Ko艣cio艂y.
Abp Stanis艂aw G膮decki, Metropolita Pozna艅ski, Przewodnicz膮cy Konferencji Episkopatu Polski
Niniejszy przek艂ad, kt贸ry jest wsp贸lnym dzie艂em jedenastu polskich Ko艣cio艂贸w chrze艣cija艅skich, niew膮tpliwie posiada cechy wielkiego wydarzenia o wymiarze religijno-ekumenicznym, kulturowym oraz historycznym. Jest te偶 swoistym kamieniem milowym w dziejach polskiej biblistyki i translatoryki biblijnej, albowiem w procesie jego powstawania brali aktywny udzia艂 przedstawiciele r贸偶nych tradycji chrze艣cija艅skich.
+ Sawa, Prawos艂awny Metropolita Warszawski i ca艂ej Polski
Biblia Ekumeniczna jest klamr膮 spinaj膮c膮 wielkie przek艂ady Pisma 艢wi臋tego w j臋zyku polskim pocz膮wszy od Biblii Kr贸lowej Zofii poprzez Bibli臋 Leopolity, Bibli臋 Brzesk膮, Bibli臋 Jakuba Wujka, Bibli臋 Gda艅sk膮, a sko艅czywszy na bardziej wsp贸艂czesnych t艂umaczeniach Biblii wg Przek艂adu Mariawickiego, Biblii Tysi膮clecia, Biblii Warszawskiej (‘Brytyjka’), Biblii Warszawsko-Praskiej, Biblii Paulist贸w czy fragment贸w Pisma w postaci Ekumenicznego Przek艂adu Przyjaci贸艂.
Bp Jerzy Samiec, Biskup Ko艣cio艂a Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej